Telefon: +420 602 123 510 | Email: myslivcipraha56@gmail.com | Adresa: Sídlištní 136/24, Praha 6 - Lysolaje, 165 03 | ČÚ: 2700987706 / 2010 | IČ: 67777376 | Úřední hodiny: PO a ČT od 15:00 do 18:00 | Datová schránka: iugxmtw

Zvěř v zimě

Vyskytují se ve vašem okolí krásně zbarvení kohouti bažanta obecného, včetně svých, již méně pestře zbarvených, družek?

Navštěvují dokonce vaši zahradu?

Chcete si je tam udržet nebo jim jen pomoci lépe překonat zimní období?

Věnujte pozornost následujícím řádkům!

Bažanti u PET krmítek uprostřed zimy.

Původní domovinou bažanta byla Asie, z které byl už před naším letopočtem dovezen do Řecka a postupně se rozšířil po celé Evropě. V Českých zemích se, podle písemných zmínek, objevil již na počátku 14. století. Jedna z prvních bažantnic (území přizpůsobené k chovu bažantů) byla založená císařem římským a králem českým Karlem IV. v Králově dvoře u Berouna. Bažant obecný plnil úlohu okrasného ptáka v zámeckých zahradách. Byl ale také oblíbenou lovnou zvěří pro chutné maso. Dnes se spíše snaží myslivci tuto drobnou zvěř udržet v našich zeměpisných šířkách, a to různými způsoby. Chovem zvěře ve voliérách a postupným vypouštěním do volné přírody. Zlepšováním přírodních podmínek pro život divoké populace (soubor jedinců téhož druhu, nacházejících se v jednom určitém místě v daném čase) v přírodě. Přikrmováním v době nouze tj. v zimě i ochranou divoce žijících jedinců.
 

Slepice bažanta obecného.

Bažant, stejně jako každá divoká zvěř, potřebuje ke svému zdárnému vývoji tři základní životní podmínky: klid, kryt a krmivo. Chcete-li tedy z vašeho okna sledovat bažanty v pohádkově zasněžené krajině a v mysli se přenést o několik století zpět, zhotovte pro ně na klidném místě v blízkosti křoví nebo jehličnanu, jednoduché krmítko, tak jak to udělali žáci ZŠ v Praze 5 – Slivenci.

http://ekotym.zsslivenec.cz/2017/01/14/jak-jsme-vyrobili-krmitka-pro-bazanty/

Snad jen upozornění pro ty, kteří již v přírodě, například u krmných zařízení pro zvěř, zavěšené PETky spatřili. Nevysypávejte pšenici z PET lahví do krmítek! Pšenice je výhradně určena pro bažanty a z PET lahví si ji klovnutím dokáží vysypat. Korýtka v krmných zařízeních slouží většinou pro jadrná krmiva určena spárkaté zvěři (např. oves pro srnčí zvěř). Jablka nebo zeleninu můžeme do korýtek také vložit, ale jen v malém množství, aby nezmrzla. Usušený chléb nebo pečivo ale srnkám nedáváme; hodí se spíše pro muflony.
Pokud budete mít jakýkoliv dotaz ohledně zimního přikrmování zvěře, neváhejte se na nás obrátit!

Kohout bažanta obecného.