Telefon: +420 602 123 510 | Email: myslivcipraha56@gmail.com | Adresa: Sídlištní 136/24, Praha 6 - Lysolaje, 165 03 | ČÚ: 2700987706 / 2010 | IČ: 67777376 | Úřední hodiny: PO a ČT od 15:00 do 18:00 | Datová schránka: iugxmtw

Stalo se

Novinky z činnosti našeho spolku!




Povídání o myslivosti ve třídě 1.C v ZŠ Radotín

P řed příchodem mrazivých dnů, dne 29. listopadu 2022, jsem navštívil třídu 1.C v ZŠ Radotín, pro kterou jsem připravil povídání o myslivosti.
Musím se ale hned na začátku přiznat, že jsem povídání nepřipravoval sám. Aby se děti cítily příjemně a přirozeně, poprosil jsem o pomoc svého syna Františka, který svým spolužákům pomohl najít všechny odpovědi na mé otázky a přidal k nim, ze svého pohledu, plno dalších zajímavých informací.
K našemu prvnímu dotazu „Kdo už někdy byl v lese a co tam můžeme vidět?“ se vyrojil les rukou nahoře a strhla se lavina odpovědí. Děti hbitě reagovaly a začaly chrlit jednu odpověď za druhou. Odpovědi jsme rozdělili do několika tematických skupin, ke kterým jsme dále rozvíjeli diskuzi. Vyprávěli jsme si o tom, jak se chovat v přírodě, jaká zvěř žije v lese a na poli, kdo je to myslivec a jaké je jeho poslání.


Jelikož se blíží chladné počasí, tak jsme pokračovali s tématy „Jak se mění příroda na podzim a v zimě, co dělá v tento čas zvěř a jak ji správně přikrmovat“. Vysvětlili jsme dětem, proč nepředkládat zvěři pečivo a dali jsme jim tipy, čím ji správně přikrmovat. A jelikož se blíží Vánoce a mnoho lidí zdobí v lese „vánoční stromky“ pro zvěř, tak jsme upozornili na neduhy, které se u této aktivity činí a čemu se vyhnout.
Co jsem se doslechl od Františka, tak děti na něj měly plno dalších otázek i po mém odchodu ze třídy, a dokonce neustávaly ani v následujících dnech. Mám velkou radost, že děti povídání takovýmto způsobem zaujalo!
Děkujeme žákům třídy 1.C za opravdu živou diskuzi, paní učitelce Kodišové za pozvání, panu Brejchovi za propůjčení shozů a ČMMJ za poskytnutí propagačních materiálů.
V neposlední řadě chci poděkovat svému synu Františkovi, který nakreslil pro své spolužáky diplom a se kterým jsme po večerech vše připravovali.
Věřím, že toto povídání bylo první vlaštovkou našich setkávání. Už se moc těšíme na příště. Tak ahoj a „Myslivosti zdar“!


Evžen Zdráhal, čekatel na člena v Mysliveckém sdružení Řeporyje a člen ČMMJ OMS Praha 5 a 6


Samokrmítka pro srnčí zvěř.

Vlastnoručně vyrobená pozvánky slečny Jansové.

Letošní adepti o získání svého prvního loveckého lístku při OMS Praha 5 a 6 jsou skutečně pracovití. Po instalaci dvou zásypů v září jsme v minulých dnech instalovali dvě samokrmítka pro srnčí zvěř, které doma vyrobil p. Jansa. Do tajů myslivosti zapojuje i svojí dceru. Že pro ní nebyla instalace krmných zařízení do honitby MS Řeporyje jen rutinní záležitostí hovoří i vlastnoručně vytvořená pozvánka. Za srnčí zvěř všem moc děkujeme!

Nové samokrmítko pro srnčí zvěř.

Spolupráce pražských myslivců s Mateřskou školou na Dlouhém Lánu.

Dne 8. listopadu navštívili zástupci Mysliveckého sdružení Řeporyje a členové ČMMJ OMS Praha 5 a 6 Mateřskou školku na Dlouhém Lánu v Praze 6. Školkou jsme byli osloveni před čtyřmi lety. Děti ve školce sbírají žaludy a kaštany již několikátou sezónu a v minulosti je předávaly myslivci, který s nimi, při odvozu, besedoval o životě zvěře v lese. Na podzim 2019 se ale jeho telefon odmlčel. O důvodech přerušení vztahů můžeme jen spekulovat; prý se jednalo o staršího člověka. Ve školce nelenili a na webu si vyhledali kontakt na nejbližší myslivce. Přes kancelář našeho OMS jsme se tedy školky ujali my. Po odeznění pandemie čínské chřipky jsme obnovili pravidelné podzimní návštěvy včetně besed o zvěři v našem okolí.

Přípravě besed, včetně jejich náplní, se věnuje kulturní hospodář MS Řeporyje Jiří Brejcha. Na samotných akcích ho potom někdo ze spolku doprovází. Loni to byli Lucie a Lukáš Šimkovi. Letos měl Jirka k dispozici moji maličkost.

Beseda byla připravena pro dvě skupiny. Starší a mladší „předškoláky“. Ačkoliv se jedná o malé děti, najdou se mezi nimi i tací, kteří mají vědomosti o zvěři i myslivosti jako takové, že by mohli hned absolvovat zkoušky z myslivosti, a to skutečně nepřeháním. Když vám na otázku, které zvíře si vyhrabává nory, odpoví bez váhání pětiletá holčička, liška a jezevec, zůstanete chvíli skutečně paf.

Letošní povídání bylo o chování v přírodě s ohledem na zvěř i vegetaci a přikrmování zvěře v době nouze. Děti se seznámily s tím jak se zachovat pokud se při svých návštěvách s rodiči v přírodě setkají třeba s divočáky, ale i jinou zvěří. Nemluvili jsme ale jen my. Postupně jsme se dozvěděli i příběhy dětí z jejich rodinných toulek přírodou. Beseda pokračovala ukázkami krmiv, které předkládáme zvěři v zimním období a stočila se také na „jejich“ kaštany i žaludy. Dnes již děti vědí, co která zvěř vyhledává ke snědku a co má nejraději a že do krmítka pro zpěvné ptactvo nepatří tvrdé pečivo, ale ptačí zob!

Besedu jsme ukončili společným nakládáním sesbíraných  kaštanů a žaludů a již teď se těšíme na další setkání napřesrok. Slíbili jsme, že přivedeme i loveckého pejska. Ale o tom až příště.

František Čuba


Vydařené myslivecké odpoledne ve Zličíně.

Myslivecké odpoledne ve Zličíně se letos vydařilo

Již tradičně uspořádali myslivci z Mysliveckého spolku Zličín, z.s., za finančního přispění Městské části Zličín, v neděli 5. června myslivecké odpoledne pro děti a mládež, tentokrát bez jakýchkoliv covidových omezení, což se spolu s pěkným počasí projevilo na rekordní účasti dětí. Zaregistrovaných dětí bylo přes 40 a spolu s rodiči byla zaplněna prakticky všechna připravená místa k sezení. Po tradičním přivítání účastníků uvítací fanfárou prof. Dyka zatroubenou na lesnici přivítal přítomné předseda MS Zličín Ing. Antonín Machálek, CSc. a poté místostarosta MČ Zličín pan Pavel Kovařík. Připravený program pokračoval znalostní soutěží v poznávání zvěře, větviček stromů a keřů, která se vyskytují v blízkém okolí. Znalosti dětí zkoušela Mgr. Petra Volková, novopečená myslivkyně a čekatelka na členství v našem spolku. Dalším bodem programu bylo předvedení loveckých plemen psů s ukázkou vyhledávání a přinášení zvěře, která byla nahrazena cvičnými dammíky. Své dovednosti předvedla lovecká plemena flat coated retrívra, welššpringršpaněla a pikardského ohaře dlouhosrstého. Již tradičním bodem programu prakticky na každém mysliveckém odpoledni je předvedení loveckých dravců. Tentokrát nám vyšel vstříc útvar řízení provozu ploch Letiště Václava Havla, který umožnil svému zaměstnanci Jiřímu Pařízkovi zúčastnit se mysliveckého odpoledne, seznámit děti s biologickou ochranou letiště a ukázat dětem vycvičeného psa a káni Harissovu. Děti se zajímaly i o terénní auto, kterým objíždí letiště a zabezpečují bezpečný provoz letiště. Své ptačí svěřence přijel ukázat i pan Jan Marek, majitel stejnojmenné školy sokolnictví z Velké Dobré. Ten zaujal děti poutavým vyprávěním o loveckých dravcích, jejich výcviku s ukázkami přeletů. Po ukončení předvedení dravců následovaly soutěže ve střelbě ze vzduchovky a luku. Na tuto soutěž se těšily hlavně starší děti, ale i ti nejmenší si chtěly podržet vzduchovku a vystřelit na sklápěcí terč ze vzduchovky upevněné v nastřelovací stolici. Ve střelbě ze vzduchovky v kategorii do 10 let bylo následující pořadí: 1. místo Novotný Michal, 2. místo Němcová Lucie a 3. místo Severa Patrik. V kategorii nad 10 let bylo následující pořadí: 1. místo Brodský Martin, 2. místo Brodský David, 3. místo Vojta Štěpán. Ve střelbě z luku nejlepšího výsledku dosáhl Brodský David, 2. místo získal Brodský Martin a 3. místo Lödar Matěj. Po rozdání diplomů, věcných cen vítězům a certifikátů o absolvování soutěží si děti mohly opéct špekáčky. V průběhu odpoledne mohly děti zdarma ochutnat vynikající myslivecký guláš, jehož přípravu sponzorsky zajistila restaurace Sokol v Řepích. Obecně lze hodnotil letošní myslivecké odpoledne za velmi zdařilé a pro příští rok se budeme snažit program ještě více zpestřit.

Ing. Antonín Machálek, CSc.

předseda Mysliveckého spolku Zličín, z.s.